Návštěva krajanů z Texasu

24.06.2023

V pátek 23. 6. 2023 nás v Chlebovicích poctil krátkou návštěvou potomek místních rodáků pan Michael Morris (Morys) s manželkou. Jeho předkové, dědeček Jan, jeho bratr Josef a Nikodém Morys (pocházeli celkem se šesti dětí Nikodéma Moryse), se postupně vystěhovali na konci 19. století do Texasu. Tady se už také Michael narodil. Jeho otec Nicholas Morris byl synem Jana Moryse.

Návštěvu jsme pozvali do našeho Muzea obce Chlebovice, kde jsme s pomocí jejich přítele z Prahy, který nám tlumočil, mohli vyslechnout zajímavé povídání o krajanech žijících v Texasu a také mohli panu Michaelovi povyprávět krátce o našem Muzeu, ukázat celou expozici a také dostupné materiály o jeho předcích - fotky z rodinného alba. To byl jeden z velmi silných emotivních okamžiků celé návštěvy.

Bylo velmi sympatické slyšet jak se potomci zdejších občanů za oceánem uchytili a dodnes se hlásí k naší zemi a v případě pana Morrise i k naší obci.

Hosté obdrželi na památku darem výtisky reprintu knihy "Co odnes čas". Pan Morris přislíbil, že jeden výtisk bude věnovat Českému Muzeu v Houstonu (https://www.czechcenter.org/).

Na krátkou chvíli jsme tak měli možnost vytvořit jakýsi "most", který spojil naši obec s dalekou krajinou za oceánem, ve které stále žijí a vzpomínají na naši zemi potomci zdejších občanů.

(text a foto:Josef Nastálek)

JN 2017-2023, Kontakt na správce webových stránek: admin@chlebovice.cz 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!