Skalice a Chlebovice budou mít nové osvětlení

09.06.2017

Příměstské části Frýdku-Místku Skalice a Chlebovice budou mít nová osvětlení. Výměnu starých svítidel za nová moderní světla by měly Technické služby provést ještě v tomto roce.

Obyvatelé příměstských částí města Frýdku-Místku by se v tomto roce měli dočkat nového veřejného osvětlení. V první fázi se moderních svítidel dočká Skalice, a to v úseku "od vrby" po kostel.

"Při hovorech s občany ve Skalici jsme zmínili jejich požadavek na nové veřejné osvětlení. Jsou to požadavky, které si stanoví osadní výbor a pak je uplatňuje na městě v rámci svého rozpočtu. Je to akce, kdy jsme v minulém roce zavedli možnost pro příměstské části, aby měli svůj virtuální rozpočet a v rámci něj si stanovovali priority, tedy akce, které chtějí realizovat. Tady proto vznikl požadavek na nové osvětlení a my se budeme v maximální míře snažit, aby byl ralizován," popsal náměstek primátora města Frýdku-Místku Jiří Kajzar.

Spolu se Skalicí budou stávající svítidla vyměněna za modernější také v Chlebovicích.

"Ve Skalici se jedná o instalaci 68 nových světel o příkonu 38 wattů, kdy budou stávající o příkonů 2x 36 wattů nahrazeny. Totéž v rozsahu 35 světel v Chlebovicích. Mělo by dojít k celkové úspoře bezmála 11 tisíc wattů v součtu obou těchto integrovaných obcí. Chceme postupně přistoupit k výměně nové technologie. Jelikož vedení města dlouhodobě investuje nemalé finanční prostředky do veřejného osvětlení, nebyla potřeba stávající osvětlení nahrazovat, nicméně ten trend je neúprosný a rovnice, kdy stávající příkon, případně pořizovací cena a životnost, je v takové relaci, městu se to již vyplatí," popsal předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.

Stará svítidla za nová by měla být postupně vyměněna v průběhu prázdninových měsíců. Na konci srpna už by tak nová svítidla měla být ve Skalici i v Chlebovicích hotová.

Zdroj: polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek